| Processor | AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inch WUXGA IPS Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon 680M Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 32GB LPDDR5 6400MHz RAM | |
| Memory | 2TB GB PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4 Cell 54.7Wh Internal Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad X13 Gen 3 |
|---|---|
| Model | ThinkPad X13 Gen 3 |
| Price | Tk 203,300 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Optional: WWAN: 5G sub6 eSIM or LTE 4G CAT16 WiFi 6E 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WUXGA IPS, anti-glare, 300 nits, 72% color gamut |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 18.10mm x 305.8mm x 217.56mm x / 0.71 x 12.04 x 8.56 |
|---|---|
| Body Weight | 1.19kg / 2.62lbs |
| Body Color | Thunder Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 Pro 6850U |
| Ram | 32 GB LPDDR5 6400MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 2 TB GB PCIe Gen 4 SSD |
| Battery Type | Internal Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell 54.7Wh |
| Battery Backup | Up TO 10 Hrs |
| Audio | 2 x user facing Dolby Audio Speaker System, 2 x far-field microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Optional: WWAN: 5G sub6 eSIM or LTE 4G CAT16 WiFi 6E 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 always on) USB-C 3.2 Gen 2 USB-C 4 Headphone / mic combo Optional: SIM slot Optional: Smart card reader |
Perfect Beginner Laptop
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →